top of page
  • Tomasz

Spoglądając w niebo...

Zaktualizowano: 26 sie 2021
Na naszych szkoleniach z technik survivalu spędzisz dwa dni w lesie bez telefonu, laptopa, tableta, telewizora. Twoje zmysły będą mogły odpocząć od niebieskiego światła, a mózg zazna ciszy. Jedyne dźwięki jakie będą przez Ciebie odbierane to odgłosy lasu, który przemówi do Ciebie językiem zwierząt, ptaków, szumiących drzew. Dlaczego o tym wspominam? A dlatego, gdyż z każdym dniem oddalamy się od tego co naturalne, a jednoczymy się z szeroko pojętą techniką, która zastępuje i wyręcza nas w wielu sytuacjach. Potrafimy rozpoznać marki smartfonów często ich parametry, ale nie potrafimy właściwie nazwać rodzajów chmur i jakie zjawiska pogodowe mogą one zwiastować. Wielu z nas doskonale rozpoznaje logotypy firmowe, a nie koniecznie Wiemy jakie rodzaje drzew rosną w naszych parkach, ogrodach, na osiedlach. Do perfekcji opanowaliśmy wszelkiego rodzaju aplikacje, mam tu na myśli szczególnie te dotyczące nawigacji, a czy w tym samym stopniu mamy opanowaną umiejętność czytania mapy, określenia położenia za pomocą słońca albo gwiazd?

Kursy i szkolenia survivalowe


Jeśli dużo podróżujemy, autem, rowerem, czy też robimy piesze wędrówki, może zdarzyć się sytuacja, która nas zaskoczy, a w której zawiedzie nas najnowszy model nawigacji turystycznej, sytuacja, w której będziemy zdani tylko na siebie i swoje umiejętności. Dlatego warto inwestować nie tylko w sprzęt, który oczywiście potrafi być bardzo pomocny, ale najważniejszą inwestycją jest ta poczyniona dla samego siebie. Dlatego na szkoleniach z ekipą SNS zdobędziesz lub dopracujesz umiejętność czytania mapy, znajdywania kierunków świata, określania pogody na podstawie obserwacji nieba oraz zachowań zwierząt.


Umiejętność właściwego czytania mapy powinna być dla każdego z nas podstawą każdej podróży. Na szkoleniu uczymy właściwej interpretacji mapy; jakie informacje możemy wyczytać z ułożenia poziomic, skali mapy, legendy mapy, siatki mapy, czym są specjalne siatki mapy. Dowiesz się również czym różni się północ magnetyczna od geograficznej, czym jest lokalna deklinacja magnetyczna, jak dokonywać pomiarów odległości. Instruktorzy odnoszą się również do sytuacji w której nie posiadasz mapy, i jak oraz dlaczego, warto zabrać się do jej wykonania. Na szkoleniu zapoznasz się oraz samodzielnie przećwiczysz improwizowane metody określania stron świata takie jak: metody cienia, wyznaczanie kierunków świata za pomocą zegarka wskazówkowego, jak zrobić kompas, obserwacja księżyca, określanie kierunków na podstawie gwiazd.


Obserwacja nieba pomaga nie tylko określić kierunek marszu, ale na podstawie obserwacji chmur będziesz mógł określić dość precyzyjnie pogodę co zdecydowanie ułatwi podjęcie decyzji czy maszerować dalej czy jednak konstruować schronienie. Pomocnym w określaniu pogody lub potwierdzeniu tego co widzimy na niebie jest obserwowanie zachowań zwierząt, gdyż mają one dużą wrażliwość na ciśnienie atmosferyczne. Instruktorzy wyjaśnią na co zwracać uwagę oraz jakie inne znaki na niebie pomogą nam określić pogodę, a co tak naprawdę może nam się przydać w życiu codziennym.


Zapraszamy na kurs przetrwania, kurs survivalowy.

tel. (+48) 507-551-264 (Magdalena)

Wrocław, Września, Poznań i okolice

98 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page